Listopad u nás v družině – trocha učení, spousta zábavy
Na začátku listopadu jsme s dětmi dokončili leporelo "Podzim", které jsme společně tvořili už od října.
Na naší školní zahradě jsme to vzali prakticky – kromě pohybových her jsme hrabali listí a vozili ho do dolní části. U toho jsme si ještě užili zábavu - stačilo, aby u toho byl bublifuk a spousta bublin!
Vodovky, pěnové válečky a zbytky látek našly v listopadu své využití. Některá děvčata si oblíbila jehlu, nit a ze zbytků látek, záclon ušila a vycpala bubáky, panáčky a polštářky.
Mladší chlapci zkoušeli stavět balanční kostky tak, aby nespadly, ti starší rozvíjeli svou představivost a intuici při zajímavě ilustrované hře Dixit.
O svátku sv. Martina jsme si připomněli legendu o žebrákovi, půlce pláště a husách. Četli jsme pranostiky spojené s tímto světcem, vybarvovali obrázky a povídali si, proč tento světec přijíždí na bílém koni (i když letos se sníh objevil až později).
Prvňáčky zaujala barevná dřevěná hra Kuličky, kde nejen šikovnost, ale i trocha štěstí rozhoduje, kdo první posbírá svou barvu. Kartičky s písmenky a obrázky sloužily nejen ke hře pexeso, ale i k učení. Ale pro naše nejmladší bylo přiřazení obrázku ke správnému písmenu úplná hračka.
Postřeh, pozornost, zrakové vnímání a slovní zásoba – přesně všechny tyto dovednosti jsme trénovali při hře Dobble. Cílem hry je co nejrychleji najít stejný obrázek mezi dvěma kartami. Další oblíbená hra rozvíjející postřeh a rychlou reakci je hra Cink!
Ani na pohádky z knihy Český Honza jsme nezapomněli.
Na velké dotykové obrazovce trénovali starší vyjmenovaná slova na Wordwallu, mladší zkoušeli logicky roztřídit různobarevné kuličky do zkumavek.
První polovinu listopadu naši místnost zdobily různé mapy vesmíru, světa, Evropy a České republiky. Nechyběly i podrobnější mapy Podoubraví, Chotěboře. Zájemci si mohli obkreslit obrys naší republiky pomocí šablony.
Věnovali jsme se podrobněji státním symbolům, žáci obdrželi obrázky, které postupně vykreslovali, dopisovali, vystřihli a slepili. Všimli jsme si, že slezská orlice na velkém státním znaku má úplně jinou barvu zobáku a drápů než ta moravská! Poslechli jsme si a také zazpívali státní hymnu Kde domov můj.
V druhé polovině listopadu mapy na stěnách nahradily obrázky 24 nejčastějších ptáčků, které můžeme vidět na našich krmítkách. Děti se učily jejich názvy, zkoumaly, jak vypadají, dozvídali se, čím jsou známí (např. skáče jako vrabec, krade jako straka, sojka bonzačka :-D) a snažily se je zapamatovat. Šlo jim to velice dobře. Vzájemně se zkoušely. Ještě nám zbývá vyhodnotit „poznávačku“ ptáčků a rozdat ptačí záložky.
Dočkali jsme se prvního sněhu. Přestože dlouho nevydržel, udělat koule a postavit malého sněhuláka jsme ale stihli.
Na konci měsíce probíhaly ve škole velké přípravy na Vánoční jarmark, v družině jsme trénovali pletení vánočky (respektive copánku) z modelovací hmoty. Někteří už ho uměli, ostatní se ho od kamarádů naučili.
A to byl náš listopad – pestrý, tvořivý a plný radosti, her a trochu toho učení.
9:00 - 12:00 pro 3., 4. a 5. ročník
MŠ, 1.-3. ročník
13:00-16:00
3., 4., 5. ročník
Vyučování v ZŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Tvořivá škola a je zaměřeno na poznávání přírody.
Vyučování v MŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Jen si, děti, všimněte, co je krásy na světě.
Základní škola a Mateřská škola Oudoleň
Oudoleň 123
582 24 Oudoleň
Telefon ZŠ: 569 642 203, 773 744 816
Telefon MŠ: 777 360 533
Telefon kuchyně: 777 360 539