Přípravy a prožité Velikonoce ve školce
„Tradice nejsou o tom, co musíme dodržet, ale o tom, co můžeme společně prožít.“
– neznámý autor
Ve školce jsme se pustili do příprav na oslavu Velikonoc, do světa velikonočních tradic a zvyků. Společně s dětmi jsme prožívali Pašijový týden v duchu lidových obyčejů, tvořivosti a hravého poznávání.
Za pomoci knihy Lidové tradice jsme si přiblížili význam jednotlivých dnů tohoto týdne. Děti se dozvěděly, že na Modré pondělí a Žluté úterý se dříve ve staveních uklízelo, že na Škaredou středu by se nikdo neměl mračit, aby mu to nezůstalo po celý rok, a že Zelený čtvrtek symbolizuje zdraví a jaro – proto jsme do školky přišli sladěni do zelené barvy.
Zajímavým zpestřením byla pohádka z cyklu Krkonošské pohádky, díky které jsme se dozvěděli o pověsti, podle níž se na Velký pátek otevírají hory s poklady – ale jen pro ty, kdo nejsou chamtiví. Společně jsme si povídali o velikonočních symbolech a zvycích, které jsme si nejen ukázali, ale i prakticky vyzkoušeli.
Pustili jsme se do pečení velikonočních perníčků a zdobení kraslic. Domluvili jsme se, že děti přinesou z domu slupky od cibule, které jsme použili ke klasickému přírodnímu barvení vajíček – v punčoše. Vejce, obarvené slupkami, se proměnila v krásně zbarvená díla.
Zahráli jsme si také hru s tajemnou ošatkou, ve které se skrývalo vajíčko. Posílali jsme si ho v kruhu, zkoumali, jestli je syrové nebo vařené, a nakonec jsme ho opatrně oloupali a ochutnali. Nechyběly ani smyslové aktivity – tzv. smyslohrátky – s kuřátky a slepičkami. Děti jim vyráběly hnízdečka a pomocí dechu „dofoukovaly“ barevné bambulky (naše rozkutálená vajíčka) do správných košíčků.
Vytvářeli jsme velikonoční přáníčka, zaseli jsme pšenici a vypěstovali si vlastní zelenou velikonoční zahrádku, kterou si děti odnesly domů. V rámci pracovních činností si děti mohly zkusit i techniku – zatloukání hřebíků do březových kulatin, na které jsme následně položili mech a omotali je větvičkami břízy. Výsledkem byla hnízdečka pro vajíčka.
Velikonoční tematický blok jsme zakončili veselou dramatizací Velikonočního pondělí. Chlapci přišli děvčata vyšlehat pomlázkami, za což dostali obarvená vajíčka, perníčky a mašle na pomlázku.
Děti si odnesly nejen krásné výrobky, ale hlavně spoustu zážitků, nových poznatků a radost z tradic, které tvoří důležitou součást našeho kulturního dědictví.
9:00 - 12:00 pro 2. a 3. ročník
MŠ, 1.-3. ročník
pro žáky 1. stupně z okresu Havlíčkův Brod
13:00-16:00
3., 4., 5. ročník
Vyučování v ZŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Tvořivá škola a je zaměřeno na poznávání přírody.
Vyučování v MŠ probíhá podle školního vzdělávacího programu Jen si, děti, všimněte, co je krásy na světě.
Základní škola a Mateřská škola Oudoleň
Oudoleň 123
582 24 Oudoleň
Telefon ZŠ: 569 642 203, 773 744 816
Telefon MŠ: 777 360 533
Telefon kuchyně: 777 360 539