Říjen v MŠ

1.11.2023

Začátek měsíce se nesl ve znamení veršované pohádky s názvem Dědečkův koblížek z pohádkové knihy od F. Hrubína Dvakrát sedm pohádek. Rytmizovali jsme slova z pohádky a předškoláci se snažili určit počáteční hlásku na začátku některých slov. Vnímali jsme koblížek všemi smysly, procvičovali matematické představy (děti počítaly koblížky – práce s číselnou řadou). Pohádku jsme si také zdramatizovali, děti se oblékly do kostýmů a rázem se nám ve školce ocitl vychloubačný koblížek, mlsná liška, popletený zajíček a další zvířátka. Koblížek se kutálel, co mu síly stačily, ale nakonec vše dobře dopadlo a na koblížku si pochutnal dědeček.

Říjen byl dalším pěkným podzimním měsícem. Teplé a slunečné počasí přálo našim výpravám do přírody, kde jsme pozorovali měnící se přírodu, která nás inspirovala při výtvarném tvoření. Do školky jsme si nosili různé přírodniny, které jsme pak dále využili. Listy jsme použili jako obtisky na předem připravený strom a např. kaštany nám posloužily při procvičování matematických představ, ale také při pohybových hrách. Také jsme vyzkoušeli smyslový chodníček - chůzi v kaštanech bosou nohou.

Povídali jsme si o podzimním počasí, o síle větru, o tom, jak můžeme pouštět draky. Děti si vyrobily papírového draka, tvořily ocásky pro draka z PET víček. Seznámily se s geometrickými tvary: kruh, trojúhelník, čtverec a obdélník. Poslechly si pohádku o drakovi, naučily se píseň Kaštany a báseň Drak. Děti zapojily svoji fantazii a vytvořily draky z různých přírodnin. Také jsme se vydali na kopec a draka si pustili.

Konec měsíce se nesl v duchu dýniček, a tak jsme si vyrobili našeho Dýňáčka, který nám zdobil vstup do třídy. Tématicky nám na to navazoval výlet do Dýňového světa v Nové Vsi u Leštiny. Děti si zadováděly v dýňovém i dřevěném bludišti, prolezly různé prolézačky, pozdravily zvířátka na statku a zasmály se různým barevným podobiznám dýniček.