Květen v MŠ

31.5.2024

V naší mateřské škole jsme se začátkem měsíce věnovali přípravě na oslavu Dne matek. Slavnost, kterou jsme chystali společně se školáky, se konala na školní zahradě.  Pro maminky jsme připravili vystoupení, ve kterém zazněly milé básničky a písničky. Děti si pro maminky vyrobily přáníčka, která jim na konci svého vystoupení předaly.

Na slavnost bylo připraveno několik stanovišť, kde děti plnily různé kreativní aktivity. Např. zdobení kamínků, výroba srdíčka z vlny, obtiskování korku do tvaru kytičky nebo tvoření maminčina obličeje z různých přírodnin.

Maminky se mohly těšit nejen z pohledu na své šikovné děti, ale také si společně s nimi vyzkoušely některé aktivity. Pro maminky a babičky byla připravena slavnostní tabule, na které se kromě dětí z kroužku vaření podílely také děti ze školky. Pomohly připravit jablečný perník a srdíčka z lineckého těsta.

V průběhu celého měsíce jsme se věnovali zkoumání některých povolání.  Děti se seznámily s různými profesemi, které hrají důležitou roli v našem každodenním životě. Některá povolání jsme poznali na našem výletě do Havlíčkovy Borové. Např. povolání pošták. Navštívili jsme zde místní poštu, kde jsme si společně vybrali a zakoupili pohled, který jsme následně poslali do Oudoleně jako pozdrav našim kamarádům školákům. Ve školce jsme pak téma dále rozvíjeli a děti se naučily, jak důležitá je práce poštovního doručovatele při doručování dopisů. V rámci aktivit si děti vyzkoušely třídění a doručování „dopisu“ v rámci herního prostředí třídy. Děti se také seznámily s tím, jak funguje poštovní systém, jak se dopis správně adresuje a co všechno musí poštovní doručovatel během své cesty zvládnout. Nakonec si děti samy vytvořily dopis a poštovní známku.

Další na řadě byl farmář. Zopakovali jsme si názvy domácích zvířat a mláďat, které farmář chová, a některých plodin, které pěstuje. Na zahradě školy si děti zkusily zasít semínka a zalévat je, což jim přiblížilo práci farmáře. Také jsme si povídali o tom, jak důležité je mít čerstvé a zdravé potraviny. Při pobytu v přírodě jsme se zaměřili na pozorování různých typů krajiny - pole, zelené louky, lesy a potok. Vysvětlili jsme si, jak se jednotlivé části krajiny liší a co je pro ně charakteristické. Děti se učily rozpoznávat různé rostliny, stromy a květiny, které jsme cestou potkali. Pozorovali jsme květiny, které na loukách kvetou, a děti se učily, jaký význam mají tyto květiny pro včely.

Také jsme se seznámili s profesí zubaře, protože naši školku navštívily dvě studentky Lékařské fakulty v rámci preventivního programu v oblasti dentálního zdraví. Děti si prakticky vyzkoušely správnou techniku čištění zubů na modelu s velkým zubním kartáčkem, poslechly si pohádku O zoubku a společně jsme si pomocí návodných obrázků ukázali, které potraviny zubům škodí.  Povídali jsme si o tom, jak je důležité správně a pravidelně čistit svoje zuby.

Téma povolání se nám prolínalo celý měsíc a bylo pro děti nejen zábavné, ale i velmi poučné. Děti si odnesly nové znalosti a praktické zkušenosti, které jim pomohou lépe porozumět světu kolem sebe.