Březen v MŠ

28.3.2024

MĚSÍC BŘEZEN V MŠ

Měsíc březen je prvním jarním měsícem, a proto nás v tento čas provázela probouzející se příroda. Pozorovali jsme sluníčko, které postupně získává na síle a začíná ze země vytahovat první jarní kytičky – sněženky, bledule, krokusy, začíná probouzet stromy, ptáčci se v tento čas vracejí z teplých krajin např. čápi. My jsme si příchod jara raději pojistili – inspirovali jsme se pohádkou „Jak se Andulka bála smrtky“ z cyklu pohádek Chaloupka na vršku. Společnými silami jsme si vyrobili Morenu ze slámy – jako symbol zimy a vhodili jsme ji do potoka, aby zima odplavala pryč.  Na dveře školky jsme naší víle Malvíně „převlékli“ její zimní šat a vyměnili ho za jarní sukýnku. Sundali jsme zimní výzdobu a tvořili jarní kytičky. Na školní zahradě jsme shrabali listí a provedli jarní úklid. V přírodě jsme jarní změny společně pozorovali. Koncem měsíce března nás čekaly přípravy na velký jarní svátek-Velikonoce. S ním samozřejmě souvisí malování barevných vajíček, tvoření velikonoční výzdoby, setí osení a seznamování se s tradicí Velikonoc a jejími zvyky. V průběhu celého měsíce jsme se naučili a zpívali jarní písničky. Seznámili jsme se s další pohádkou „O kohoutkovi a slepičce“. Děti si z šablony vystřihly a vykreslily svoje vlastní slepičky a jednoho kohoutka a z kartonu jsme vyrobili kurník. Na společné práci se podílely všechny děti s nadšením, že budou mít slepičky střechu nad hlavou.

V rámci předškolní přípravy jsme procvičovali matematické představy, geometrické tvary, zopakovali znalost jména, příjmení a adresy bydliště. Roztleskávali jsme slova na slabiky, určovali první a poslední hlásku ve slově a posloupnost děje. Ujasňovali jsme si pravo-levou orientaci na papíře a stále trénujeme uvázat mašli či zavázat tkaničku.